Din Mening


Okjolle klubbens debat side, her kan du give din mening til kende:

Navn: Anders 1316 jeg-er-offer-for-lav-vægt
Først og fremmest:
Tommy's hjernes geograficenter er desværre lokal-kollapset. Der er 8 minutters forskel på Vallensbæk og Hundige i bil. Tommy, det er på tide du kommer lidt ud og rejse, ser lidt andet, læser nogle bøger og aviser. Tag eventuelt en tur ud i lufthavnen og føl stemningen. Så vil du mærke at der bliver kortere og kortere imellem Hvidovre og Hundige.

Secondly: Jeg er på til vintertræning, ligegyldig hvor den er. - Fordel: SKB, der er andre joller (Laser, Zoom, og så åbenbart Finn) Fordel: Vallensbæk - Vi kender baderummet og teorilokalet, og der er ikke så langt til København.

Iøvrigt; meget vigtigere end stedet er at finde en træner-autoritet



ps. Jeg er iøvrigt offer for at OK jollen har et så stort sejl
7. oktober 2005 - 16:31   

Navn: Tommy Nordfalk DEN 1341
Vintertræning i Vallensbæk.

Hvis det skal være, skal vi selv sørge for det. Det gør vi så. Det rejser straks disse spørgsmål:

1. Hvor mange interesseret i at deltage i fast vintertræning?
Meddel det gerne her på siden. Hvis der er 10-15 interesserede og 5-10 stykker der møder hvergang er det OK efter min opfattelse. Vi skal derfor vide det konkret, hvis du er interesseret.

2. Jeg forestiler mig et forløb fra sidst i oktober og frem til jul og dernæst i februar, marts og april ca. Hvordan ser I på det?

3. Kl. 10.00 på vandet og i ca. to timer. Dernæst en lille times tid i lokalet. Skal det så være lørdag eller søndag? Jeg foretrækker klart søndag. Hvad synes du?

4. Der skal skaffes træner. Det ville være fremragende hvis Steen Christensen ville være med. Jeg kontakter ham gerne.

5. Der skal indgås aftale med Vallensbæk Sejlklub/havn. Det er der også nogle, der skal tage sig af. Der skal være følgebåd + brændstof til rådighed.

6. Der skal skaffes finansiering til træner, brændstof kaffe etc. Det betyder egenbetaling, ca. 50-75-100 kr. pr. gang, og det betyder tilskud fra DS hvis det kan skaffes og det betyder tilskud fra OK-klubben - hvis det kan skaffes, men det er nok ikke det vanskeligste.

Hvordan ser I på det? Mén noget, skriv noget! - tak. Dem der ikke skal sejle med kan nøjes med at kloge den.

Eller vil I hellere helt til Hundige/SKB?

TN



7. oktober 2005 - 14:07   

Navn: Troels
Jeg har hørt at Steen Christensen sandsynligvis vil træne os i Vallensbæk. Jeg har også hørt at Vallensbæk har forhandlet med DS omkring betaling af Steen. Måske Michael ved noget?
7. oktober 2005 - 12:28   

Navn: Tommy Nordfalk DEN 1341
Som I kan se på Dansk Sejlunions hjemmeside har man nu i DS taget stilling til vinterens træningsaktiviteter for joller.

Det ser tilsyneladende ikke helt godt ud for OK-jollerne.

Der er i hvert fald ikke tænkt specielt på os. Desuden ser det ud som at aktiviteterne i Vallensbæk flyttes til SKB, Sejlklubben Køge Bugt, i Hundige, og det har i hvert fald Finn-jollerne fået besked på. Det er jeg ikke specielt begejstret for - det er langt fra Hvidovre/København.

Jeg har talt med Michael Staal i DS, elitechefen, og han oplyser endvidere at for så vidt angår SKB kan vi sikkert godt "få lov at være med", hvis vi selv tager initiativ til det, men vi skal selv sørge for økonomien - hvad det end betyder - , men vi kan også godt søge om tilskud i DS hos Jerimiassen.

Vi kan også udmærket selv organisere noget i Vallensbæk, udenom om DS, og for egen regning og selvfølgelig kun hvis Vallensbæk vil være med.

Så vidt status pr. 7. oktober. Hvordan ser I på det?

TN
7. oktober 2005 - 09:53   

Navn: Ivan
Er du til lak og lædder-
så sejl OK!
Jeg kan lige se for mig alle de gamle gubber der står og savler mens at Tommy er ved at fernisere en ny mahonydæk på en jolle i bellacenteret.
Det kan godt være der bliver bygget nogle nye joller - men kommer de ud og sejle? og hvor mange unge sejlere vil vi skræmme væk fra klassen ved samme lejlighed???

6. oktober 2005 - 19:45   

Navn: Kaptajnen DEN 1265
Rigtigt Ivan! Kan du ikke ringe til en af de mange producenter af OK-Joller helt i glasfiber?
6. oktober 2005 - 18:29   

Navn: Søren Peder DEN981
Jo en færdigbygget jolle og et fadølsanlæg
vil være sagen. Så får vi heller ikke vrøvl
med miljøministeren og epoxy miljøregler.
Men Tommy godt initiativ, har du overvejet
International Moth ? - de bygger joller og
det hver gang de skal ud og sejle - spørg
selv Odderen.
6. oktober 2005 - 17:03   

Navn: Ivan DEN 1322
Indendørs vintertræning og bådebygge projekter!!!
Nu da klassen alligevel er fuldstændig afsporet vil jeg prøve at samle et hold til min 8'er uden styrmand. Vi skal selvfølgeligt sejle/ro indendørs og målet er at deltage i en landsdækkende konkurrence hvor man får tildelt handicap på baggrund af alder køn mm. Interesserede bedes henvende sig til undertegnede.
Iøvrigt tror jeg at klassen er bedre tjent ved at udstille en færdigbygget jolle med glasfiberdæk.
Hvilken type af sejlere/bådebyggere er det vi ønsker i klassen?
6. oktober 2005 - 15:30   

Navn: Tommy Nordfalk IND 1
Glimrende ide Troels.

Hvis nogen stiller med et skrog inklusive skot ved station 1 & 2 og iøvrigt betaler for materialerne skal jeg gerne bygge en epoxy-limet, komplet, stærk, optimeret og superlet jolle med mahogni-dæk. Det forudsætter to ting. 1) at der kan bygges i hele den første udstillingsweekend, gennem hele ugen og så også den næste weekend, uafbrudt. Det skal aftales på plads med BellaCentret og 2) at ejeren betaler 12.000 kr. til bådebyggeren.

Hvis nogen er med på det, så skal alting være aftalt og på plads senest en måned inden udstillingen begynder, - og så står der en spritny jolle når udstillingen slutter, epoxybehandlet selvsagt.

Kaptajn Bob hyres som managing director. Dels skal horderne holdes på afstand med tom snak og håndkantslag og dels skal man kunne kloge den. Kaptajnen er selvskrevet. Sponsor- og TV-aftaler håndteres af multimedietroldentroels. Havemanden må i byggeperioden afstå fra at slå græs og i stedet koncentrere sig om at samle høvlspåner.

Bådebyggeren medbringer selv værktøj og maskiner.

TN

6. oktober 2005 - 11:54   

Navn: Visler
Der er ret pålidelige rygter om at visse top sejlere fra solrød starter den indendørs vinter trænning på onsdag. Hvis der evt er andre der er intereserede kan jeg evt. undersøge om vi kan få en rabat ordning - gælder sikkert kun på måneds kort.

6. oktober 2005 - 11:25   

Navn: Kaptajn Bob DEN 1265
Det lyder som god under holdning. Jeg forslår at vi sætter Tommy, Troels og Havemanden starter inde et bur med et skrog, nogle mahogney-plader en masse epoxy og beslag, når udstillinger starter. Så kan folk komme forbi og kigge eller følge med på webcam. Meningen er selvfølgelig at de først bliver lukket ud når jollen er færdig, samt at der løbende bliver skiftet ud inde i buret ved at publikum stemmer den håndværkersejler de ikke kan lide ud, og erstatter ham med en ny.
6. oktober 2005 - 10:29   

Navn: Troels
Møde i Rødovre
Hein-jolle i Bella?

Havemanden Frank og jeg har netop talt om bådudstilling i Bella, var det ikke en ide at få en helt ny Hein op fra Tyskland. Frank mener man skulle udstille en uden dæk, så man kunne se hvordan en OK-jolle egentlig ser ud. For når alt kommer til alt, så er OK-klassen jo præget af energiske håndværkere. Hvis det kunne lade sig gøre skulle man (ikke mig) arbejde på jollen under udstillingen, det ville da lokke folk til og så kunne de komme med gode råd. Selvfølgelig skulle man også have en færdig jolle udstillet.
6. oktober 2005 - 10:17   

Navn: Troels
Fantastisk Jan Larsen er fundet. Jesper Strandberg skynd dig at sende ham ned til talentcenteret i Hvidovre. Sig til Jan at der er andet i livet end at arbejde. Der er kommet mange talenter til i Hvidovre som måske vil blive bedre end Jan, hvis han ikke møder op til træning. Og Mogens to fadøl for at du sejler langsomere, den er jeg med på. For du sejler godt nok stærkt, selvom du kommer fra Solrød Strand
6. oktober 2005 - 08:29   

Navn: Strandberg
Jan er igang med at mure på mit gamle hus,der er en del der
skal gøres.så regn ikke med at se ham før næste år.
5. oktober 2005 - 19:25   

Navn: Mogens den 1335
Troels jeg kan da godt prøve at holde jollen tilbage næste gang vi mødes hvis du gi'r et par
5. oktober 2005 - 18:18