Din Mening


Okjolle klubbens debat side, her kan du give din mening til kende:

Navn: Mogens DEN 1335
Hej Jørgen S
Vi har tidligere på ok-siden forsøgt med lokale trænings forum uden den store succes.

Så det er da fedt at se den store aktivitet der er på jeres Stormy Bay facebook side. Og muligheden for at tilføje billeder er da også et +, vi kan jo aldrig få nok OK billeder.

Hvis det har interesse kan vi jo placere et link til jeres facebook side f.eks under Din Mening.
15. marts 2014 - 19:51   

Navn: Jørgen Svendsen
Jeg har genne vinteren lavet statistiker over vores lokale Hellerup hare-start sejladser. Jeg forsøger at finde signifikante tendenser i valg af sejl, master, joller og følge sejlernes udviklings tendenser. Altså hvem har bevæget sig op hhv. ned i speed og talent. Jeg laver median for scoring og variationer og retningsbevægelser. Og mest af alt forsøger jeg at eliminere "støj" i de indsamlede data.
Da stemningen allerede er sløj i Hellerup regi, vil jeg undlade at oplyse om den der ligger med en negativ bias eller neutral udvikling. Men oplyse alle om hvem i skal "passe på" og være opmærksomme på:

Dem der rykker markant i speed og performance er: Henrik Kodfoed, Jens "Crisser" Jurlander og Christian Rasmussen.

De 2 Heavy sejlere (kofoed og Crisserer) De sejler nu begge med medium til stive master og tykke sværd. I den friske brise - er der p.t faktisk kun en enkelt ag de lettere, som kan følge dem på kryds. Hvad gør de: De sejler begge med Quantum Sails, sejlene passer perfekt til mastekurven og de sejler med "tæt" mastekurve. Masterne er på 470-480 i TIP. De 2 skøder hårdt, men har skøde-vognen forholdsvist langt ude mod læ - altså speed mode.
Begge er mindre gode til vendinger. Men, nu fik jeg set hvor i de fejler - og så er det til at rette op.

Christian Rasmussen - kan jeg godt li' at arbejde sammen med om trim og teknik. Men vi har indtil videre besluttet at færdig udvikle de nyeste trends og få dem gennemtestet - før de vi levere dem på dette site, som en egentlig trim-gudide.

Resume:
Der vil være en stor sandsynlighed for at de 2 "basser" avancerer betydelig på ranglisten 2014.






15. marts 2014 - 17:15   

Navn: Jørgen Svendsen DEN 3
Hej Mogens,

Jeg har altid være glad for dig, din kone og dit www.okjolle.dk. Det er jo Danmarks bedste klasse-hjemme-side.

I Hellerup OK-regi har vi besluttet at bruge Facebook til de lokale dialog info ting. Det kan ses under et alias som den prof. sejler Stefan Myalf er fader til, Stormy Bay.

Jeg er hurtigt blevet glad for det medie - og synes vi samme kunne drøfte hvorledes de 2 medier bør leve - side om side!!

Jeg kan godt li' vores nye Hellerup facebook-site. Særligt det at man kan koble et ferie-sejler-billleder til sit indlæg. Og dertil er det sjovt, at antaste en facebook ven/sejlerne direkte via facebook-identiteten, så man kan få en kommentar.

15. marts 2014 - 16:56   

Navn: Jørgen L. 1280
Sidder lige og læser om DM i Roskilde 1968. Den resultatliste som kom i SEJL & MOTOR var en foreløbig liste. Det rette resultat er at Jan Rasmussen blev 2 og Hans Fogh 4.
Det var bare det , hej.
15. marts 2014 - 10:55   

Navn: Lars Jørgen Andresen DEN 1428
I morgen (lørdag) er der en middelvind på 10 ms i Herslev og "bløde" stød på 13 ms - så der er "på med vanten" og hængepads... Vinden kommer fra NV, så der er også "buler" på vandet i Herslev, så vi kan få lidt "bølge træning".

Vi sejler kl. 10

Ses - Lars Jørgen
14. marts 2014 - 14:14   

Navn: Kassereren
Antal medlemmer pr. dags dato 129 stk. incl. de få som stadig ikke har betalt kontingent.
En enkelt mindre end sidst....men det tynder ud i restanterne.....

Navne følger senere...........
14. marts 2014 - 06:14   

Navn: Stig F, DEN 1396
Mange tak, har haft kontakt med Peter Nordborg.
12. marts 2014 - 06:43   

Navn: Stig F. DEN 1396
Er der nogle som kan hjælpe med mailadr. til Peter Nordborg.

På forhånd tak.
11. marts 2014 - 20:28   

Navn: Bo Reker Den-14
Er frisk til lidt sejlads i Hellerup i morgen kl16.00 andre der kunne have samme lidelse
10. marts 2014 - 17:40   

Navn: Bo DEN 1421
Super Træning på sundet i formiddag, med 4 stabile ms fra Syd... medstrømmen trak os mod møllerne og de bliver større og større... Tak til Koff og Christian Rasmussen
10. marts 2014 - 15:53   

Navn: Lauge DEN 1410
Kof har nu oprettet en facebook side under navnet "Stormy Bay" facebook siden er ment som et forum for de OK sejlere, der træner eller ønsker at træne på Hellerup bugten. Den er et resultat af vort møde fredag d. 7 Marts, hvor nye og gamle sejlere mødtes til en drøftelse af bla. forudsætningerne for god og indholdelsesrig træning på "Stormy Bay". Kof har ligeledes været så gavmild at gøre mig til administrator. Jeg modtager gerne forslag til Logo for vores lille trænings forum.
Som sagt siden er blot til for at koordinere træning, og ikke til sejladsberetninger. Beretninger bør stadig "postes" på OKjolle.dk
Det de to sider dog har til fælles er kravet om en god tone..
Vel mødt..
10. marts 2014 - 09:41   

Navn: El Presidente 1402
130 Medlemmer er superflot!!! Det er ikke vanvittigt mange år siden at vi var under det halve. Hvis vi kan blive ved med at udvikle os så varer det ikke længe før at vi er den største medlemsnation I OKDIA, hvis vi ikke allerede er det. Det blivere sjovere og sjovere at sejle OK-Jolle I DK
10. marts 2014 - 09:27   

Navn: Kassereren
Antal medlemmer pr. dags dato 130 stk. incl. de få som stadig ikke har betalt kontingent.

Navne følger senere..........
10. marts 2014 - 08:06   

Navn: Bo Reker Den-????
Lørdag i Hellerup 7 jolle på vandet super vejr super træning kof skulle lige smug træne så han tog lige en timme mere
Søndag 11 jolle på vandet men skulle tro det var somme
Alle er ved at komme ud af busken mangle Malte/Malling men lur mig de er der sikkert næste fredag lørdag søndag
9. marts 2014 - 14:57   

Navn: Strandberg 1430
12 både på vandet i Herslev ,super sejlads i forårs vejr.
Efter træning var der generalforsamling i Herslev Strand sejlklub, hvor Lars Jørgen Andresen,
blev valgt som ny formand for sejlklubben.
Tilykke med valget Lars
8. marts 2014 - 20:38