ok logo

Ranglisten efter 9 Stævner

1. Lundeborg
2. Esrum
3. Hellerup NM
4. Kieler Woche
5. Warnem�nde Woche
6. Solr�d
7. Flensborg DM
8. Åhus Festuge
9. Esrum Klubmesterskab

Plc.Sejl nr.NavnSejlklub1.SPoint2.SPoint3.SPoint4.SPoint5.SPoint6.SPoint7.SPoint8.SPoint9.SPoint Point 
11385Jørgen SvendsenKongelig Dansk Yachtklub1701293682(88)2106137310
21364Jørgen LindhardtsenHvidovre Sejlklub2682709(70)3(86)3281108434308
31368Christian HedlundHellerup Sejlklub11502(28)7608(72)8(76)130796335271
41340Christian OlesenHvidovre Sejlklub3664663104929265
5672Gunter ArndtSolrød Strands Sejlklub46417211(66)9(74)16154102253
61256Ivan PedersenHvidovre Sejlklub95452513546(80)1482830245
7467Jens MakholmHellerup Sejlklub1346213235(22)2291678158243
81377Jørgen HolmKaløvig Bådelaug124814466761580256230
91369Bo TeglersHellerup Sejlklub105285822(44)111011881721219
101366Svend Erik MolbechSKS856564894214
111361Rene JohansenKaløvig Bådelaug66011524843736196
121381Jens LaugeSES19346(24)203415(52)6252164632189
131333Stefan MyrälfHellerup Sejlklub758327956236177
141265Malte PedersenKongelig Dansk Yachklub173882218380030(32)427324616(22)171
151350Per SørensenSejlklubben Ebeltoft Vig15422560354156
161302Ask AskholmSvendborg Sund Sejlklub183622302658124
171335Mogens JohansenSolrød Strands Sejlklub42620701127123
181329Sam Jedig Bramsnæs sejlklub9(21)272052631481226120
191246Jesper PetersenSolrød Strands Sejlklub12861325111
201382Freddy Ottesen Nakskov sejlklub 1020232834442315107
211346Anders AndersenHorsens Sejlklub99292
221212Henrik KeldsenØSF151514173638211787
231304Christian Midtgaardhelsingør amatør sejlklub138484
24Rsa2Joe schubert 312645278
251326Jacob Christensen Hellerup Sejlklub20(10)282020113932271174
261330Michael JørgensenHornbæk Sejllklub262016141516442226(12)72
271331Fritz Banner Sejlklubben Ebeltoft Vig197272
281324Thomas AugustesenKorsør sejlklub1318295270
291342Johnny Hansen ØSF7231219102870
301377Poul ChristiansenFarum Sejlklub2522922432468
31222Jens Chr. JurlanderGreve Sejlklub 216868
321386Stig Myling MunchausEsrum Sø 1544152367
331318Egon PetersenNakskov sejlklub 19113834182065
341336Thomas ChristensenBramsnæs sejlklub246262
351301Rasmus Cavling ClausenSejlklubben Esrum Sø213073161
361359Mads BrockhuusHellerup Sejlklub2228403058
371261Tom PedersenSønderbog Sejlklub275656
381315Jesper StrandbergBramsnæs sejlklub285454
391367Kenn Zier Sejlklubben Ebeltoft Vig55050
4013Troels LykkeHellerup Sejlklub1444142444
411391Lyng Tang JørgensenNakskov sejlklub 1317422643
421357Henning Biering NielsenSejlklubben Ebeltoft Vig164040
431305Martin KaySkovshovedsejlklub1119191938
441339Kåre Andresen Hundige1416102137
45136Claus SparreEsrum Sø 1218201836
461348Kim Holm Solrød Strands Sejlklub1813452033
471324Jan LarsenHvidovre Sejlklub203232
481343Niels Jørgen larsen ØSFØSF17(13)1714241428
491347Lars Jørgen AndresenHerlev Strand Sejlklub232626
501341Per Hansen ØSF18121912251325
511375Andrés BlascoAltea242424
521275Søren Andersen Frem252424
531344Peter WibroeSolrød Strands Sejlklub72424
541291Øjvin Bordal Espergærde82323
551380Mads TerkelsenEsrum Sø 221616
561267Hans Egon MøllerEsrum Sø 281010
571345Mathias Fisker Solrød Strands Sejlklub211010

Rangliste for Dansk OK-jolle klub 2010.(Udtagelse til VM 2011)
Af følgende sejladser tæller de tre bedste til ranglisten (med en faktor 2):
Lundeborg d.15.-16. maj
NM i Hellerup d.12.-13. juni
Århus festuge d.28.-29. august)
DM / Kiel / Warnemunde (kun den bedste af disse tre kan tælle med)
Af alle endagsstævner tæller de to bedste med til ranglisten (med en faktor 1):
Stævnerne skal stå på stævnekalenderen inden 1. maj og resultaterne sendes til sekretæren.
Antal ranglistepoint som et stævne giver = antal startende både - egen placering + 10 point.
Ved weekend stævnerne i DK regnes antal startende både til minimum 20, for at sikre et rimeligt antal point på trods af evt. lavt deltager antal.
Udlændinge tæller med som startende både og figurer også på ranglisten hvis de har deltaget i et stævne i Danmark.