Ranglisten   
 

Resultatlisten for DIF DM 2009

 
 

Bramsnæs sejlklub  D. 14-16 august 2009
Danmarksmesterskab 2009

 
  RESULTATLISTE MED FRATRÆK. LAV-POINT SYSTEM  

Plc. Sejl nr. Navn Sejlklub 1.S 2.S 3.S 4.S 5.S 6.S 7.S 8.S 9.S 10.S Point
1 GER 693 Martin V. Zimmermann SVAOe 4 1 2 (5) 1 3 2 2 3 2 20
2 DEN 1364 Jørgen Lindhardtsen Hvidovre 5 (7) 1 1 4 1 3 1 6 3 25
3 DEN 1340 Christian Olesen Kalundborg 2 3 3 (7) 3 4 1 4 2 6 28
4 GER 672 Gunter Arndt FYC/Solrød Strand 3 2 (DNC) 2 5 2 14 3 1 5 37
5 DEN 1304 Christian Midtgaard Helsingør Amatør Sejlklub 1 6 4 (10) 2 5 5 10 4 4 41
6 DEN 1375 Christian Hedlund Hellerup 7 4 5 3 (13) 10 6 6 10 1 52
7 DEN 1369 Bo Teglers Hellerup 6 (12) 9 6 6 7 4 5 5 10 58
8 DEN 1346 Anders Andersen Horsens 8 8 7 8 12 9 (OCS) 11 9 8 80
9 DEN 1344 Peter Wibroe Solrød Strand 10 11 6 13 (15) 6 7 12 11 15 91
10 DEN 1366 Svend Erik Molbech Skovshovede (DNC) 13 12 9 8 12 13 8 8 9 92
11 RSA 31 Joe Schubert Zeekoe Vlei Yacht Club RDG 17 13 (23) 9 18 8 9 16 14 117
12 DEN 1333 Stefan Myrälf Hellerup 12 5 (20) 19 17 14 20 14 12 11 124
13 DEN 1331 Fritz Banner Ebeltoft 16 (29) 11 14 27 13 10 15 14 12 132
14 DEN 1335 Mogens Johansen Solrød Strand 9 9 19 11 10 11 9 13 (DNC) DNC 149
15 DEN 1302 Ask Askholm Svendborg Sunds Sejlklub 19 16 10 21 16 19 (34) 21 20 16 158
16 DEN 1337 Mikael Nielsen Bramsnæs 17 23 16 15 21 15 12 16 (DNC) DNC 193
17 DEN 1350 Per Sørensen Sejlklubben Ebeltoft Vig 30 26 21 12 25 25 18 (DSQ) 19 17 193
18 DEN 1329 Sam Jedig Bramsnæs 18 14 25 17 (36) 30 27 26 28 19 204
19 DEN 1353 Anders Holst Nakskov 25 21 17 18 38 32 25 27 18 (DNC) 221
20 DEN 9 Christian Stormark Bramsnæs 21 33 29 25 22 (37) 22 23 27 20 222
21 GER 606 Huß Christian Scfr 22 (34) 32 20 31 26 24 28 17 24 224
22 DEN 1321 Bjørn Westergaard Sejlklubben Sundet (DNC) DNC DNC DNC 11 8 11 7 13 13 237
23 DEN 1345 Mathias Fisker Solrød Strand 13 36 14 24 20 28 23 (DNC) 21 DNC 237
24 GER 606 Huß Katharina Scfr 26 27 22 27 (42) 34 29 29 30 26 250
25 DEN 1275 Søren Andersen Skovshoved 32 37 33 29 26 (39) 33 20 22 23 255
26 NOR 467 Jens Makholm (Mik Mak) Hellerup 11 10 26 22 28 24 (OCS) 19 DNC DNC 256
27 DEN 1285 Christian Schmidt-Møller Marselisborg 31 30 (DNC) DNC 34 21 19 22 24 18 257
28 DEN 1265 Malte Pedersen Kongelig Dansk Yachtklub 15 24 24 16 18 (DNF) DNC DNC 26 22 261
29 DEN 1370 Jesper Strandberg Bramsnæs 34 20 27 (DNC) 19 17 21 17 DNC DNC 271
30 DEN 1500 Jørgen Svendsen Kongelig Dansk Yachtklub (DNF) 18 8 4 DNC DNC DNC DNC 7 7 276
31 DEN 1303 John Skjoldby Petersen Roskilde (DNC) DNC DNC DNC 14 16 17 24 15 21 281
32 DEN 885 Freddy Ottosen Nakskov 24 38 (DNF) DNC 35 29 31 25 25 25 290
33 DEN 301 Esben Andersen Bramsnæs 36 39 34 30 (44) 40 36 30 31 27 303
34 DEN 1305 Martin Kay Skovshoved 35 32 23 28 40 38 30 (DNC) 23 DNC 307
35 DEN 1336 Thomas Christensen Bramsnæs 28 28 15 (DNC) 24 20 28 DNC DNC DNC 317
36 DEN 1324 Jan Gjelstrup Larsen Hvidovre 23 19 18 26 23 (DNC) DNC DNC DNC DNC 341
37 SWE 2668 Lars Hultgren Raa Jolle Klubb 29 22 (DNF) DNC 30 22 16 DNC DNC DNC 351
38 DEN 13 Troels Lykke Vallensbæk (DNC) DNC DNC DNC 7 23 15 18 DNC DNC 353
39 DEN 1359 Mads Brockhuus Hellerup 14 15 28 (DNC) 33 DNC DNC DNC DNC DNC 380
40 DEN 1318 Egon Petersen Nakskov 33 35 31 (DNC) 41 35 32 DNC DNC DNC 381
41 DEN 1342 Johnny L Hansen Øresund sejlklub Frem 27 31 30 (DNC) 32 31 DNC DNC DNC DNC 383
42 DEN 1301 Rasmus C. Clausen S.E.S 20 25 (DNC) DNC 29 33 DNC DNC DNC DNC 397
43 DEN 1271 Jens Lauge SES (DNC) DNC DNC DNC 37 27 26 31 DNC DNC 411
44 DEN 302 Henrik Bendsen Bramsnæs (DNC) 42 35 31 DNS 44 37 DNC DNC DNC 421
45 DEN 1326 Jacob Christensen Hornbæk 39 41 (DNC) DNC 43 41 35 DNC DNF DNC 431
46 DEN 1316 Anders Liebst Gunnersen Solrød Strand Sejlklub (DNC) DNC DNC DNC 39 36 OCS DNC 29 DNC 452
47 DEN 1286 Ian Lind Seddon VSB 37 (DNF) DNC DNC 45 43 39 DNC DNC DNC 454
48 DEN 1343 Niels-Jørgen Larsen Øresunds Sejlklub Frem 38 40 (DNF) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 484
49 DEN 1330 Michael Jørgensen Hornbæk (DNC) DNC DNC DNC DNC 42 38 DNC DNC DNC 486
50 DEN 1159 Rune Larsen Kongelig Dansk Yachtklub (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 522
50 DEN 1212 Henrik Kjeldsen ØSF (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 522
50 DEN 1272 Peter Nielsen Roskilde (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 522
50 DEN 1277 Poul Christiansen Farum (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 522
50 DEN 1339 Jonas Borup Kalundborg (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 522
50 DEN 1341 Per Bo Hansen Frem (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 522
50 DEN 1354 Per Trolle Ebeltoft Vig Sejlklub (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 522
50 DEN 1378 Claus Hagerup Bramsnæs (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 522


 

 
OCS=On Course Side, DNF=Did not Finish, DNS=Did not Start,
DNC=Did not Compete, RDG=Redress granted, DSQ=Disqualified